Цифрлы телетапшырулар сигналын кабул итү өчен кирәкле булган чыгымнарны компенсацияләү

2019 елның 7 октябре, дүшәмбе

2019 елның 14 октябреннән Татарстанда цифрлы эфир телевизион тапшыруларны тулысынча эшләтеп җибәрәчәкләр һәм бер үк вакытта аналог цифрлы телевидениенең дәүләт челтәрен өзәчәкләр.

Социаль якланмаган категорияләргә «Сан» га күчкәндә адреслы ярдәм күрсәтү максатларында, ТР Министрлар Кабинетының 13.07.2009 ел, № 574 карары белән, цифрлы телевизион тапшырулар сигналын кабул итү өчен кирәкле цифрлы телевизион приставка һәм телевизион антенна алу чыгымнарын компенсацияләү каралган.

Компенсация тиешле гаилә бюджетын саклап калу өчен ул цифрлы телевизион приставка яки телевизион антеннаның факттагы бәясе күләмендә, әмма һәр җиһаз төре буенча 1000 сумнан да артмый.

Компенсация алу хокукы дүрт категория гражданнарга бирелә. Иң беренче чиратта, җан башына уртача керем яшәү минимумыннан түбән булган күп балалы гаиләләр һәм инвалид балалы гаиләләр, һәм алар балага айлык пособие алучылар булып торалар. Моннан тыш, ялгыз яшәүче пенсионерлар (пенсионерлар), 70 һәм аннан өлкәнрәк яшьтәге, җан башына уртача керем 20 мең сумнан артмый. Шулай ук ялгыз яшәүче инвалидлар (инвалидлардан торган гаиләләр) җан башына уртача керем 20 мең сумнан артмый.

Компенсациягә гаризаны бүген үк бирергә була, ләкин 2019 елның 1 декабреннән дә соңга калмыйча яшәү урыны буенча республика матди ярдәм (компенсация түләүләре) үзәгенең бүлекчәсенә. Моның өчен ике генә документ кирәк булачак: компенсация турында гариза биргән мизгелгә өч ай кала һәр йортның керемен раслаучы белешмәләр; сатып алынган цифрлы телевизион приставка өчен түләүне раслаучы документ. Шул ук вакытта, балага айлык пособие алучы балалы гаиләләргә, социаль яклау органнарында булган документларны җыеп, үз керемнәрен расларга туры килмәячәк.

Республика матди ярдәм (компенсация түләүләре) үзәге бүлекләренең адресларын һәм телефоннарын Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгының рәсми сайтында түбәндәге адрес буенча белергә мөмкин: http://mtsz.tatarstan.ru/rus/otdeleniya-rtsmp.htm .

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: