Опекика буенча интернетка Әгерҗе районының тагын 49 социаль учреждениесе керә алды

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Әгерҗе районында 49 социаль әһәмияткә ия объектны (СЗО) төзү эшләре тәмамланды, аларны «РФның цифрлы икътисады» милли программасы кысаларында 2021 елга тоташтыру планлаштырыла. Алар арасында 22 фельдшер-акушерлык пункты, 15 дәүләт хакимияте органнары һәм районның җирле үзидарә органнары объекты, 4 китапханә, 4 мәдәни-ял итү үзәге, өч янгын посты һәм полиция участок пункты бар.

Милли программа кысаларында райондагы тагын 21 социаль объект элегрәк тә эшкә кушылган: 2019 елда - 11, 2020 елда - 10 объект.

Татарстан Республикасында әлеге проектның операторы - «Таттелеком» ГАҖ. «Компания белгечләре шәһәрләр һәм ерак районнар халкы арасында цифрлы тигезсезлекне киметүгә зур өлеш кертте. Хәзер Әгерҗе районында яшәүчеләр СЗО төзегән электрон хезмәтләрдән актив файдалана алачак, - ди Резеда Галиуллина, “Таттелеком” гаммәви акционерлык җәмгыятенең Әгерҗе РУЭС җитәкчесе. - Компания планнарында халык өчен интернеттан файдалану мөмкинлеген арттыру. Киләсе елга шәхси хуҗалыкларга кадәр җепселле-оптик элемтә линияләре челтәрен төзү каралган. Беренчеләрдән булып, Байтуганово авылы игълан ителде».

Әгерҗе районында эшләр уңышлы тәмамланды, шул исәптән район хакимияте тарафыннан локаль мәсьәләләрне хәл итүдә актив ярдәм күрсәтү нәтиҗәсендә дә.

Ерак районнарны цифрлаштыру халык өчен киң мөмкинлекләр ача һәм заманча онлайн-сервислар эшли. Алар арасында пациентларның җирле медицина учреждениеләренә кабул итүгә дистанцион язылуы, табибларның төбәк һәм федераль клиникалардагы хезмәттәшләре белән видеоэлемтә сеанслары оештыру, онлайн режимда балалар өчен мәгариф учреждениеләре тарафыннан өстәмә дәресләр уздыру, шулай ук документлар белән оператив алмашу һәм дәүләт хезмәтләре порталыннан файдалану.

2019 елдан алып 2021 елга кадәр «РФ санлы икътисады» милли программасы кысаларында оптика буенча интернетка Татарстан Республикасының 1 863 торак пунктында 3 527 социаль әһәмиятле объект кушыла, аларның өчйөзгә якыны беренче тапкыр оптика алды. Объектларда интернетка керү тизлеге 100 Мбит/с ка җитәчәк. Проектны гамәлгә ашыруга "Таттелеком" ГАҖның ике меңгә якын хезмәткәре җәлеп ителгән.

Белешмә:

"РФ цифрлы икътисады" милли программасы кысаларында оптика буенча интернетка социаль әһәмияткә ия объектларны кертү 2019 елда башланды. 2019 елның 29 июлендә РФ цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министрлыгы ТР территориясендә элемтә линияләре буенча интернет челтәренә тоташтыру өчен подрядчы сайлау буенча электрон аукцион үткәрде. Конкуренция көрәше нәтиҗәсендә биш катнашучы, шул исәптән федераль компанияләр, «Таттелеком» ГАҖ җиңде. Дәүләт контракты 2019 елның 13 августында РФ һәм "Таттелеком" ПАО цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министрлыгы тарафыннан имзаланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: