Әгерҗе райпосында хисап-сайлау җыелышы узды

2024 елның 19 гыйнвары, җомга

Районның вәкаләтле пайчыларының исәп-хисап җыелышы Татарстан кулланучылар җәмгыятьләре берлеге идарәсе рәисе Рашат Шәймәрданов, Әгерҗе районы башлыгы Ленар Нургаянов, Әгерҗе районы кулланучылар җәмгыяте җитәкчесе һәм белгечләре, вәкаләтле пайчылар һәм авыл җирлекләре башлыклары катнашында узды.

Доклад белән чыгыш ясап, идарә рәисе Рөстәм Ваһапов билгеләп үткәнчә, бүгенге көндә Әгерҗе районы кулланучылар җәмгыяте составына 2 кулланучылар җәмгыяте керә: «Красноборское» һәм «Хлебопищекомбинат» кулланучылар җәмгыяте. Пайщикларның гомуми саны 153 кеше. Оешмада 116 кеше эшли. Предприятие Әгерҗе районының 72 авыл торак пунктына хезмәт күрсәтә, хезмәт күрсәтү радиусы 100 км тәшкил итә. Системада 33 сәүдә ноктасы, ике пекарня, макарон, балык, кондитер һәм алкогольсез цехлар, "Дуслык" кафесы эшли. 2023 елда күрсәтелә торган хезмәтләрнең гомуми күләме 362 млн сум тәшкил иткән, бу узган ел дәрәҗәсенә карата 101% тәшкил итә.

«Икмәк пешерү күп еллар дәвамында кулланучылар кооперациясенең игътибар үзәгендә булды һәм бар. Хәзерге вакытта товар әйләнешен тотрыклы арттыру чыганагы буларак кулланучылар кооперациясенең сәнәгать эшчәнлегенең роле сизелерлек арта. Кулланучылар кооперациясе, билгеле булганча, ресурсларның бер өлешен үзе формалаштыра. Бу, башлыча, безнең кооператив промышленносте җитештерә торган азык-төлек продуктлары. “Хлебопищекомбинат” кулланучылар җәмгыяте 2023 елда 48 млн 805 мең сумлык продукция җитештергән һәм саткан, бу узган ел белән чагыштырганда 114% тәшкил итә”, - дип сөйләде җитәкче.

Хисап елында предприятие әзерлек эшчәнлеген көчәйтте. Җәй һәм көз көне лектехсырье һәм кыргый үсемлекләр (миләш, хуш исле җимешләр, шомырт, шиповник) әзерләделәр. Халыктан көзге яшелчә уңышын кабул иттеләр. Бөтен әзерләү көзге-язгы ярминкәләрдә башкарыла. Халыктан йон, тире, макулатура, пластик шешәләр һәм башка чималлар җыю актив бара. Мәктәпләрдә макулатура җыю буенча ярышлар оештырылды.

Бүген райпо идарәсе үз алдына 2024 елга яңа бурычлар куя. Сәүдәдә, махсус һәм халык таләпләренә туры китереп, элек төзелгән товар матрицасы нигезендә, автозаказ принцибын кертү планлаштырыла, бу гадәти заказлар вакытында кеше факторы куркынычын киметә һәм товар әйләнешен 10-15%ка арттырырга мөмкинлек бирәчәк. Гомуми туклануда ресторанны реанимацияләү һәм балаларга йөз тоткан фастфуд юнәлешен булдыру планлаштырыла. Җитештерүдә пыяла шешәләр линиясен кертү юлы белән алкогольсез цех җитештерү куәтен арттыру буенча эш башкарылачак. Әзерләү эшчәнлегендә маркетплейсларда әзерләү эшчәнлеге алып бару өчен продукция сатуны эшләтеп җибәрергә планлаштырыла, аерым алганда: каен һәм имән себеркеләре, хуш исле үләннәр һәм дәвалау нарат бөреләре һәм 5 төрле үлән арасыннан торган матур җыелмалар.

«Яшь кадрларны районыбызның кулланучылар кооперациясе сафларына арттырырга тырышачакбыз. Даими рәвештә кулыбызны пульста тотабыз, тотрыклы, ышанычлы эш өчен кирәкле карарларны кабул итәбез. Команда эше һәм максатларга бергәләп ирешү предприятиенең уңышлы эшчәнлегенең аерылгысыз өлеше булып тора, шуңа күрә кулланучылар кооперациясе иминлеге өчен тырыш, нәтиҗәле хезмәте өчен барлык хезмәткәрләргә рәхмәт белдерәм», - дип тәмамлады докладын Рөстәм Ваһапов.

Җыелыш тәмамлангач шулай ук алдынгы хезмәткәрләрнең казанышлары билгеләп үтелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: