Татарстан бакчачылары өчен законнарда нәрсә үзгәрде

2024 елның 29 марты, җомга

Татарстан Росреестрында бакчачылык ширкәтләре өчен яңалыклар турында сөйләделәр һәм бу аларның эшчәнлегенә ничек йогынты ясады

Кешеләрнең милек хокукларын яклау һәм участокларда яшәү өчен, Росреестр катнашында эшләнгән берничә социаль әһәмиятле закон кабул ителде.

2031 мартка кадәр бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләренең гомуми мөлкәте объектлары өчен «дача амнистиясе» сатылды. Сүз 2004 елга кадәр төзелгән биналар, корылмалар турында бара. Бу каравылчылар, су башнялары, гомуми ихтыяҗлар өчен кулланыла торган административ биналар һәм башка объектлар булырга мөмкин. 2031 елга кадәр аларны төзүгә рөхсәт документациясен тапшыру яки реконструкцияләү таләп ителми. Мондый объектларга техник план әзерләү бакчачылык ширкәте рәисе төзегән һәм таныклаган декларация һәм гомуми билгеләнештәге биналар һәм корылмалар урнашкан җир кишәрлегенә хокук билгели торган документ нигезендә башкарыла.

«Бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләренең гомуми мөлкәт объектларын рәсмиләштерүнең гадиләштерелгән тәртибен озайту элек төзелгән СНТ һәм ОНТ гомуми мөлкәт объектларына хокукларны рәсмиләштерүне төгәлләү һәм аларны гражданлык әйләнешенә җәлеп итү өчен шартлар тудыра. Аерым алганда, бакчачылар аларны реконструкцияләүне тормышка ашыра яки рәсмиләштерелгән объектларны дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары яки ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар балансына тапшыра алачак. Бу, мәсәлән, электр челтәре хуҗалыклары, су, элемтә объектлары булырга мөмкин ", - дип билгеләде Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

Коллектив карарларны электрон рәвештә кабул итү мөмкинлеге һәм шартлары билгеләнде. Бу тавыш бирүне уңайлырак итәргә мөмкинлек бирә һәм ширкәтләрнең почта юлламаларына (бер җибәрүнең бәясе - 180-200 сум, товариществода берничә йөз әгъза булырга мөмкин) чыгымнарны кире кагачак.

2031 елга кадәр 2001 елга кадәр төзелгән ширкәт әгъзалары өчен бушлай җир бирү мөмкинлеге озайтылды.

- СНТ территорияләрен гамәлдәге торак пункт чигенә кертү йә яңасын төзү өчен шартларны билгеләү буенча Россия субъектлары вәкаләтләре беркетелде.

«Һичшиксез, әлеге чара республикабыз бакчачылары өчен файдалы. Моннан тыш, Татарстанда 2023 елдан торак пункт чикләренә СНТ кертү мөмкинлеген билгели торган Тәртип эшләнгән һәм эшли. Әгәр кыска булса, СНТ статусын үзгәртү махсус таләпләрне үтәгән очракта тормышка ашырылырга мөмкин, иң мөһиме - алга киткән инфраструктура булу. СНТ чикләрендәге торак йортлар ешрак очрый, әмма бакчачыларның күпчелек өлеше элеккечә үзләренең бакча участокларын һәм бакча йортларын җәйге чорда гына файдалана ", - дип фикерләре белән уртаклашты" Бакча Закамья "төбәк иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Дмитрий Волков.

СНТда үз ихтыяҗлары өчен йорт кошлары һәм йорт куяннары үрчетү өчен шартлар тудырылган (бакчачылар өчен тарихи гаделлек торгызылган, чөнки совет чорында йорт кошларын һәм йорт куяннарын бакчачыларда тоту рөхсәт ителгән).

- Гомуми кулланыштагы авыл хуҗалыгы культуралары, кош-корт, куян, ширкәт әгъзалары үстергән җирләрдә сату, алардан авыл хуҗалыгы продукциясе сату һәм капиталь булмаган сәүдә объектлары төзү рөхсәт ителгән.

Бакчачылар һәм яшелчә бакчалары ихтыяҗлары өчен товарлар, эшләр башкару һәм хезмәтләр күрсәтү өчен гомуми файдаланудагы мөлкәт әгъзаларының гомуми җыелышында билгеләнгән шартларда һәм чишелеш буенча башка гражданнарга яисә оешмаларга файдалануга тапшырылырга мөмкин (мәсәлән, аренда хокукында, сервитут). Бу ширкәтләр территориясен шактый җанландырырга мөмкинлек бирәчәк, чөнки гражданнарның үз участокларында булу өчен уңайлы шартлар тудыру өчен мөмкинлекләр күбрәк барлыкка килә.

Гадел рәвештә

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, соңгы елларда гына да республика территориясендә "дача амнистиясе" буенча 115 меңнән артык күчемсез милек объекты теркәлгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: