Рөстәм Миңнеханов һәм Юрий Зайцев «Семык-2023» республика бәйрәмен тантаналы рәвештә ачып җибәрделәр

2023 елның 3 июне, шимбә

Күпмилләтле мәдәният - илебезнең нигезе ул.

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Марий Эл Республикасы башлыгы Юрий Зайцев Әгерҗе районында "Семык-2023" республика мари мәдәниятенең 32 нче бәйрәмендә. Тантаналар Пелемеш авылында уза.

Бәйрәмдә катнашучыларны һәм кунакларны сәламләп, Рөстәм Миңнеханов бәйрәмне оештыручыларга, район җитәкчелегенә һәм фестивальдә катнашучыларга җылы рәхмәт сүзләрен җиткерде.

- Күпмилләтле мәдәният - илебезнең нигезе ул. Һәм мин бу матур бәйрәм өчен чын күңелдән рәхмәтлемен, - диде Рөстәм Миңнеханов.

Мари Эл Республикасы башлыгы Юрий Зайцев үз мөрәҗәгатендә шулай ук халык фестиваленең, мари халыкларының мәдәни үзенчәлегенең мөһимлеген һәм әһәмиятен ассызыклады. Милли сәясәт - дәүләтебезнең төп скрепы, дип билгеләде ул.

Искәртәбез, бүген мари мәдәниятенең «Семык» республика бәйрәмендә ике төбәк башлыклары булды: Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Марий Эл Республикасы башлыгы Юрий Зайцев.

Бәйрәм боткасы һәм мари халкының милли ризыклары белән сыйлану, этнографик утарларны тәкъдир итү, республика территориясендә яшәүче халыкларның көнкүреше белән танышу бәйрәмдә катнашучыларны һәм кунакларны көтә.

Бәйрәмдә мари ишегаллары тәкъдим ителгән, анда килүчеләр Әгерҗе районында яшәүче мари халкының тарихын белә ала. Йортларның берсендә XVIII гасыр ахыры XVIII гасыр милли мари костюмнары тәкъдим ителгән. Зур концерт программасы Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең һәм Россия Федерациясе төбәкләренең иң яхшы милли иҗат коллективларын берләштерәчәк.

«Һөнәрчеләр шәһәрендә» бәйрәм кунакларын милли һөнәрләр буенча мастер-класслар һәм декоратив-гамәли сәнгать үрнәкләре күргәзмәсе көтә. Әгерҗе районында яшәүче Виталий Коробейников та үз эшләрен тәкъдим итте. Кунаклар үз күзләре белән 2,5 метр умарта күрә ала, аларны Виталий махсус бәйрәм өчен ясаган. Бәйрәм барышында мастер үз ярдәмчеләре белән агачтан уеп бизәк ясау буенча мастер-класс алып барачак. Кунаклар Пелемеш авылы мариларының борынгы рецепты буенча квас әзерләү буенча мастер-класста катнаша алачак. Теләге булган һәркем балны кабатланмас зәвык белән кабып карый ала.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: